Young Skål

Young Skål; Skål'in dinamizmini korumak ve devamlılığını sağlamak amacıyla oluşturulmuş uluslar arası bir organizasyondur. Young Skål üyeleri, genç turizm profesyonelleri ve turizm eğitimi almakta olan öğrencilerdir. Dünya'daki ilk Young Skål grupları Antalya ve İstanbul'da kurulmuştur. Skål'ın gençlere yaptığı çağrıya dünyada ilk cevap verenler ve 1999 yılında ilk Young Skål gruplarını organize ederek Skål International'ın merkezi Torremolinos'a bildirenler Türk gençleridir. Şu anda ülkemizde İstanbul, Antalya ve Ankara'da Young Skål grupları faaliyetlerini sürdürmektedirler. Temel amaç gençlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini sağlamak ve gelecekte yetişkin, başarılı turizm profesyonelleri olmalarına katkıda bulunmaktır.
 
 
YOUNG SKAL KURULUŞ ÖYKÜSÜ
 
Antalya Skal Klübü öncülüğünde Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu işbirliği ile üniversite bünyesinde yapılan, Skal Antalya Yönetim Kurulu Üyesi, Genel Sekreter Doç.Dr.Serdar Tetik'in başkanlığında aday gençlerin katılımı ile yapıldı.
 
Antalya Genç Skal Klübü için, Ekim 1998 ayı içerisinde Antalya Dernekler Masasına başvuru yapıldı. Ancak, Dernekler Masası Dernek Tüzüğünde bazı değişikler yapılması için geri verdi. Dernek Tüzüğü'nde gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra, 09.12.1998 tarihinde Antalya Valiliği'nin onayı ile Antalya Genç Skal Derneği resmen kuruldu. Derneğin 16 üyesi vardı. Yönetim Kurulu ise 9 üyeden oluşuyordu. Dernek Kurucu Başkanlığına Özen Kırant seçildi. Başkan Yardımcısı Cansay Akkaya, Genel Sekreter Özlem Türkeli, Sayman Umut Çebi, Diğer Yönetim Kurulu Üyeleri ise Ebru Özdemir, Ufuk Toydemir, İlkay Doygun, Cem Sezer ve Fuat Ersoy idi.
 
19-21 Mart tarihleri arasında Akdeniz Bölge Toplantısı (Dedeman Oteli) yapılmıştı. Türkiye'de ilk kez yapılan bu toplantıya 9 ülkeden 21'i yabancı olmak üzere 49 üye katıldı. Bu toplantı sırasında, Dünya Skal Başkanı Antonio Espinosa'nın, Genel Sekreter Jim Power ve eski başkanlardan Uzi Yalon'un katılımı ile Young Skal Antalya Kuruluş Töreni ve Gala Gecesi 20.03.1999 günü Antalya Falez Oteli'nin en üst katındaki gece kulübünde düzenlendi. Bu geceye tüm Young Skal üyeleri 16 kişi olarak katıldı ve gecenin organizasyonunda güzel bir atmosferin yaratılmasını sağladılar. Skal Antalya Üye ve eşleri dahil bu önemli geceye 15 kişi katıldı.
 
Doç.Dr. Serdar Tetik önderliğinde genç üyeler değişik bir seromoni ile salona girdiler. Genç Skal'lar hazırladıkları bir Multi-Medya gösterisi ile geceye katılanlara güzel bir sunum yaptılar. Gençlere Yeşil Renkli, Young Skal Rozeti Dünya Başkanı Antonio Espinosa tarafından takıldı. Antalya Genç Skal Derneği, Türkiye'de ve Dünya'da resmen kurulan ilk dernek olmakla birlikte, İstanbul Skal Kulübü, Dernek Tüzüğünü Antalya'dan istemiş, İstanbul Dernekler Masası'nın onayı gecikince, İstanbul Skal Kulübü "İstanbul Genç Skal Kulübünü" resmen kurulmuş gibi İspanya Skal Merkezi'ne bildirmiş ve " 01 " numarasını almış, Antalya Genç Skal Kulübü ise İspanya Merkezi tarafından "02 " no ile sıralanmıştır.
 
23 Mayıs 1999 Genç Skal Derneği'nin kuruluş sonrası İlk Genel Kurulu yapıldı. Üye Sayısı 16 kişi. Kurucu 9 üye aynı şekilde Yönetim Kuruluna seçildiler.
 
02-05 Kasım 1999 tarihleri arasında Almanya'da Stuutgart'ta düzenlenen 60.Dünya Skal Kongresine Antalya Genç Skal Kulübünü temsilen Ebru Özdemir katıldı.
 
08 Aralık 1999 Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda öğrencilere Skal ve Genç Skal'ı tanıtıcı bir toplantı düzenlendi.
 
14 Aralık 1999 günü ise, Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda aynı amaçlı ikinci bir toplantı yapıldı. Her iki toplantının organizasyonunu Antalya Skal Kulübü ve Antalya Genç Skal Klübü Yönetim Kurulu Üyeleri birlikte yaptılar. Bu tanıtım toplantıları sonrası yeni üyeler Genç Skal'a katıldılar. Bununla ilgili olarak, 2000 yılı Mart ayında Günaç Gürkaynak'ın (Dönem Başkanı) İşletmecisi ve Yöneticisi olduğu Bilgehan Oteli'nde gençlerin yemekli toplantıları düzenlenmiştir.
 
1999-2000 yıllarında düzenlenen aylık toplantılara Salih Çene, Avni Aker, Kaya Gürlersan gibi Otel Yöneticileri, Seyahat Acentası Yöneticileri ile akademisyenler konuşmacı olarak katıldılar. Bu dönemin kapanış gecesi Kışlahan Oteli'nde yapıldı. 
 
29 Eylül 2000 Antalya Genç Skal Klübünün 2000/2001 dönemi ilk yemeği ve Basın Kokteyli, Club Hotel Sera Olympos Restoran'da düzenlendi. 
 
30/03-01/04 2001 tarihleri arasında Falez Oteli'nde "Akdeniz Çanağı'nda Kültür Turizmi Sempozyumu" düzenlendi ve Genç Skal Üyeleri de bu etkinlikte yer aldı. 1.Young Skal Ulusal Toplantısı Antalya'da düzenlendi. Türk Young Skal'ı Uluslar arası Komitede bir Üye ile temsil edildi. 
 
16-18 Kasım 2000 tarihleri, arasında Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesinde TAGUM (Turizm Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi) önderliğinde yapılan "5. Ulusal Pazarlama Kongresi'nde" de Genç Skal Üyeleri, kongrenin hazırlık aşamasından Gala Gecesi'ne kadar görev aldılar.
Lütfen güvenlik kutucuğunu işaretleyin 012young-skal 1young-skal,, 0 sub tr