İzmir

Farklı medeniyetlerin kuruluşu ve gelişmesine ön ayak olan tarihi, kültürel ve ekonomik dokusu ile ülkemizin çok kültürlülüğünü yüzyıllar boyu temsil eden İzmir Türkiye turizminin gelişimine her açıdan önderlik etmiştir.

Tarihe meydan okuyan ihracat limanı ile yarı endüstriyel ürünlerini dünya limanlarına taşıma hüviyetine sahip olan kentimiz, kuruluşu 19. Yüzyıla dayanan yabancı dil  eğitimi  veren kurumları ile  turizmden önce ‘‘dünya vatandaşı‘ kavramı ile tanışma şansına sahip olmuştur.  Levanten kelimesinin dünyaya yayılmasına  sebep olan şehrimiz, çok kültürlülüğü dünya ile sosyal,kültürel ve ekonomik bağlamda kullanmış ve farklı kültürlerle iletişim dostlukları yüzlerce yılı aşan bir bilgi birikimi ile sürdürebilmiştir. 

Bütün bu birikimin sonucu olarak, İzmir ülkemize örnek olabilecek bir çok girişimi ve yeniliği ülke turizmine kazandırmayı başarmıştır. 

Bazı örnekler verecek olursak, 

1956 Türkiye‘nin halen devam etmekte olan ilk Uluslararası Fuarı,

1960‘‘ların ortasında İstanbul‘dan sonra direkt uluslararası uçuşlara hizmet veren Çiğli Havalimanı,

1962 ilk Türk otel zincirinin ilk otellerindenBergama Tusan Motel, 

1964 Türkiye‘nin uluslararası standartlarda ilk 5 yıldızlı otellerinden Büyük Efes Oteli

1967 Türkiye‘nin ilk yabancı tatil köyü Foça Tatil Köyü (Türkiye‘deki İlk Club Med‘),

1969 ilk Türk tatil köyü Nebioğlu Tatil Köyü,

 İlk şehir dışı kültürel turların organizasyonlarının hareket noktası özelliğine sahip İzmir‘in (Şadan Gökovalı - Balıkçı ve Azra Erhat‘ın manevi oğlu) ülke turizminde oynadığı ana rol 1972‘de Akdeniz Olimpiyatları‘na ev sahipliği yapması örneğinden hareketle uluslararası bir turizm kimliğine sahip bir kent imajını daima korumasınaı sağlamaktadır. 

Dünyanın 7 harikasından birine ve UNESCO Dünya Miraslarına sahip İzmir‘de bütün bu gelişmeler ışığında SKAL‘ın kabul görmesi tesadüfi değildir. 

KISA TARİHÇEMİZ

İzmir Skal Kulübü 16 Mart 1966‘da İzmir Kilim Hotel‘de gerçekleşen Genel Kurul sonrası 7 profesyonel turizmci tarafından kurulumuştur. 

 

Josef KEŞEŞİŞYAN (Havayolları Temsilcisi), Jean ZACHERİE (Seyahat Acentası Sahibi), Haluk KİLİMCİ (Otel Sahibi), Erol DOKTOROĞLU (Seyahat Acentası Sahibi), Ergun GÖKSAN (Seyahat Acentası Sahibi),  Halis TEMEL (Otel Sahibi), Hüseyin Avni SEZER (İl Kültür ve Turizm Müdürü)

Türkiye‘de İstanbul ve Ankara Skal kulüplerinden sonra  kurulumuş 3. Skal Kulübüdür. 

Kulübümüzün ilk başkanı İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Avni Sezer dir.

1974 - 2002 arası 28 sene aralıksız kulübümüz başkanlığını yürütmüş olan Josef KEŞİŞYAN, SKAL‘ın ülkemizde yaygınlaşması ve etkisini geliştirmesi bağlamında son derece önemli katkılarda bulunmuştur.  

2002 yılında Kulüp Başkanımız zamanda kulübümüzün Onur Üyesi Ali ACUNDAŞ bayrağı devir alırken, Keşişyan Türkiye SKAL Ulusal Komite Başkanlığı görevini üstlenir ve aynı yıl SKAL International tarafından Onur Üyeliği ünvanına sahip olur. 

2008 yılı İzmir Skal Kulübü tarihinde yeni bir miladın başlangıcıdır. 

Crown Plaza Genel Müdürü Faik ALSAÇ başkanlığında kulübümüz, farklı üye profillerinin kulübe katılmas ileı çok seslil katılımcılığın kattığı zenginliğin sonucunda büyüme trendine girer. USDF‘in 2011‘de kuruluşuna paralel olarak kurumsal kulüp kimliğini hızla kazanmış olur. 

2012 yılında Babaylon Hotel Genel Müdürü Nihat LEVENT  kulübümüzün başkanı olur. Bu dönemde gerçekleşen kulübümüzün SKAL Dünya Kongresi adaylığı ve dünya kongrelerine yoğun katılıım İzmir‘in turizm çevresi itibariyle kitlesel ölçekte yurtdışında tanınmasına ön ayak olur. 

2016 yılı Claros Tur yöneticilerinden Berrin UŞKAY kulübümüz tarihinde ilk kadın başkan olarak regalyesini takar. Turizm‘de yaşanan krize rağmen SKAL Dünya Kongresi adaylığı, kardeş kulüplük anlaşmaları, 50. Yıl kutalama etkinliği gibi ulusal ve uluslararası çapta etkinlğin sürdürülmesi ayrı bir başarı olarak kulüp tarhimizde yerini almıştır. 

2018-2021 yılları arasında Vispo Travel Kurucu Genel Müdürü  Emre GEZGİN başkanlığı döneminde. turizm bileşenleri ve STK liderlerinin üye olarak kulübe katulmasıyla ortya çıkan sinerji doğrultusunda gerçekleşen turizm gelişimine yönelik çalışma ve projelerden dolayı İzmir Skal Kulübü’ne  İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından ‘’Farkındalık Ödülü’’ verilmiş olup Skal International 2020 Dünyanın En İyi Kulüp yarışmasında Dünyanın En İyi 2. Kulübü seçilmiştir.  Başkanlık görevinden hemen sonra USDF Yönetiğm Kuruluna seçilmiş olup, halen USDF Genel Sekreteri olarak görevine devam etmektedir.

KULÜBÜMÜZ

Günümüzde 61 üyeden oluşan İzmir Skal Kulübü, mesleğinde ve sosyal yaşamında saygınlığı olan paydaşları ile son derece uyum içerisinde evrensel SKAL prensiplerini bulundukları çevreye yaymaktadırlar. 

56 Skal Üyesi, 5 Young Skal üyesinden oluşan kulübümüzün %60‘ı erkek, %40‘ı kadın turizm yöneticilerinden oluşmaktadır. Kulübümüzde konuşulan yabancı diller; İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Pofrtekizce, Yunanca, İbranice, Arapça dır.

Türkiye‘nin en geniş kapsamda turizm şekillerinin uygulandığı bölgemizde, kulup üyelerimizin de hitap ettikleri iş kolları örnek teşkil edici çeşitlilik ve zenginliği ifade etmektedir.

Kulüp Üyelerimizin Faaliyet Alanları  :

Şehir Otelciliği (3*,4*,5*) - Resort Oteller - Butik Oteller - Incoming Seyahat Acentaları - Outgoing Seyahat Acentaları - Ingoing Seyahat Acentaları - Ticketing Acentaları - Sağlık Turizmi Acentaları - Turizm Yazarı - Agro Turizmci, Eko Turizmci - Müze - Transport Firması, Rent a car - Catering Firması -  Turizm Blog Yazarı - Otel Danışmanlı Firması 

 

Kulüp Üyelerimizin Üyesi / Yöneticisi Olduğu Diğer STK  :

TÜRSAB - TÜROYD - ETİK - İZRO - İZFAŞ - ATURJET - TÜGİAD - EGİAD - İZTO - İSİAD - ROTARY - Chaîne des Rôtisseurs

 

 İzmir Skal Kulübü Bodrum Skal Kulübü (1991)  ve Kuşadası Skal Kulübü‘nün (1995) kurucu sponsör kulübüdür. 

SKAL İzmir 7 kıtada, 103 ülkede bir ay boyunca süren “2020 Dünyanın En İyi Skal Kulübü” yarışmasında, İzmir Skal Kulübü Derneği Paris, Londra, Monaco, Mexico, Palm Beach, Hawai gibi 19 rakip kulübü geçerek dünyanın en iyi ikinci Skal Kulübü seçilmiştir.

Skal İzmir Kulübümüz, 2019 Yılı Turizm Haftasında İzmir Turizminin gelişmesine olan katkılarından dolayı Artemis Ödülleri'nden biri olan Farkındalık Onur Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Skal İzmir Kulübü olarak onur ödülü alan ilk STK’yız.

 

Lütfen güvenlik kutucuğunu işaretleyin 040izmir 2kuluplerimiz,izmir, 0 sub tr