1-3 Aralık USDF Anıtkabir Çelenk Töreni, 100.Yıl Balosu ve Başkanlar Toplantısı gerçekleşti

Değerli Skal Ailem,                                                                                                                                            

Cumhuriyetimizin 100.yılını kutlamak amacıyla Anıtkabir Töreni ve Skal Balosundan oluşan etkinliğimiz 2 Aralık 2023 tarihinde gerçekleşti. USDF Yönetim Kurulu üyeleri, geçmiş dönem başkanları, Türkiye'de faaliyet gösteren kulüplerimizi temsilen katılan kulüp başkanları, geçmiş dönem USDF başkanları Deniz Anapa, Faik Alsaç, Sadık Altıparmak ve üyeler, 14:30'da Occidental Ankara'dan USDF'nin tahsis ettiği otobüsle hareket ederek kendi imkanlarıyla Anıtkabir’e gelen diğer başkan ve üyelerle buluştular.

15:30’da gerçekleşen nöbet değişiminin ardından Anıtkabir Çelenk Koyma Töreni için USDF Başkanı Orhon Atameriç, Yönetim üyeleri ve katılımcılar kendileri için belirlenen bölgede yerlerini alırken avluda bulunan Anıtkabir ziyaretçilerine görevliler tarafından tören alanını boşaltma uyarısı yapıldı.     2  asker “ Uluslar arası Skal Dernekleri Federasyonu” çelengini getirdiler. Tören astsubayı Orhon Atameriç’e törenin ne şekilde yapılacağını ve uyulması gereken kuralları anlattı. En önde tören astsubayı, arkasında çelengi taşıyan 2 hava kuvvetleri askeri ve onların arkasında USDF Başkanı ve USDF tören heyeti merdivenleri çıkarak Ulu Önder Atatürk’ün kabrinin önünde saf durdular. Orhon Atameriç çelengi Atatürk’ün kabrine koyup selam verdikten sonra saygı ve kural gereği geriye doğru adımlayarak kendine ayrılan yere geldi.1 dakikalık saygı duruşundan sonra mazole içindeki tören sona erdi. Devamında törene katılanlar Misak-Milli Kulesine gittiler. Burada Orhon Atameriç USDF Yönetim Kurulu ve Türkiye’deki tüm Skal üyelerini temsilen anı defterine yazı yazıp imzaladı. Dileyen katılımcıların Anıtkabir Müzesini gezebilmeleri için verilen serbest zamanın ardından Occidental Barcelo Oteline geri dönüldü.

Etkinliğin akşam bölümü 19:30’da Occidental Oteli balo salonu fuayesinde “ Hoş geldiniz “ kokteyli ile başladı. Kokteyl esnasında faklı kulüplerden gelen Skal üyeleri hasret giderdiler, sohbet ettiler ve de bol bol resim çektirdiler. 20:00’de Türk, Atatürk, USDF ve Skal Kulüpleri bayrakları ile süslenen salona geçildi. Her masada Türk ve Skal bayrakları, sopalı el bayrakları, çiçek aranjmanları ve kırmızı peçeteler içinde menü kartları bulunuyordu. Orhon Atameriç’in açılış konuşması esnasında YK üyeleri Emre Gezgin ( Başkan Yardımcısı ), Cüneyt Kuru ( Genel Sekreter ), Cem Eraydın ( Sayman ), Ayşe Önen ( YK üyesi ), Asuman Tarıman ( Uluslararası Temsilci ), Mete Özmenç ( USDF Denetim Kurulu Başkanı ), Faik Alsaç ( USDF Disiplin Kurulu Başkanı ), Kulüp Başkanlarını ( Can Arınel / İstanbul, Akın Okyay / Ankara, Uğursal Uğur / Antalya, Gülçin Güleç / Bursa, Ufuk Özkaratay / Eskişehir, Aşkın Değirmenci / Troy Çanakkale ) katılımcılara tanıttı ve yemek servisine geçildi ve canlı orkestra performansı başladı. Bu esnada kardeşinin nişanında verilen aradan yararlanan Ahu Zırh / Kapadokya kısa süreliğine aramıza katıldı.

Daha sonra Orhon Atameriç konuşmasında dünyada ve Türkiye’de Skal’ın geçmişini anlatarak katılımcılara tarihi bir yolculuk yaptırttı. Aramızdan ayrılan Skal International ve USDF üyelerini andı, hayatta olanlara sağlık ve uzun ömür diledi. Baloda bulunan 1975 yılında Skal üyesi olmuş Tekin Ertan hocayı tanıttı. Daha sonra Eylül ayında gerçekleşen Eskişehir USDF toplantısından bahsetti. 27 Kasım’da YK Genel Sekreteri Cüneyt Kuru, Çukurova Kulübü Başkanı Gökhan Güney ve GD Başkanı Yaşar Ateşoğlu ile gittikleri Hatay Arsuz Uluçınar Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde açılan bar/restaurant eğitim atölyeleri ile bilgisayar sınıfının açılış töreninden bahsetti. Skal International tarafından gönderilen yardımlarla yapılan bu bağışta proje lideri olarak görev alan Cüneyt Kuru da detaylı bilgiler verdi.

Orhon Atameriç bu toplanın gerçekleşmesinde USDF’ye destek olan Ankara Kulübü Akın Okyay’a, Occidental Oteli Genel Müdürü Ali Güler’e ve Eylül toplantısını kusursuz bir şekilde organize eden Eskişehir Kulübü Başkanı Ufuk Özkaratay’a ( gecikmeli de olsa ) teşekkür plaketi verdi. 100.yıla özel şalları katılımcılara hediye eden Çanakkale / Troy kulübü başkanı Dilek Mildon’a teşekkür etti.

USDF YK üyeleri ve geçmiş dönem başkanları, uluslararası temsilci, kulüp başkanları ve Tekin Ertan’ın katılımıyla pasta kesimi yapıldı. Orhon Atameriç tüm katılımcılara teşekkür ettikten sonra etkinliğin resmi bölümü sona erdi. Müzik ve dans başladı, marşlara el bayrakları ile eşlik edildi, doyasıya eğlenildi.

 

Lütfen güvenlik kutucuğunu işaretleyin 012561-3-aralik-usdf-anitkabir-celenk-toreni-100yil-balosu-ve-baskanlar-toplantisi-gerceklesti--20467 11-3-aralik-usdf-anitkabir-celenk-toreni-100yil-balosu-ve-baskanlar-toplantisi-gerceklesti--20467,, 0 sub tr